Hackathon Nedir?


Hackathon:

Hackathon, katılımcılardan yarışmanın başlangıç anında verilen başlık üzerinden 48 içerisinde bir proje çıkarması istendiği yarışma türüdür. Yukarıda 48 saat olarak belirtilen süre etkinlikten etkinliğe göre kısalıp uzayabilir. Hackathon, özellikle son yıllarda önem kazanmaya başladı ve tüm dünyada popüler bir hale geldi. Bu yükselişte gençlerin kendisini geliştirme isteği en büyük etken. Kısa sürede bir proje çıkarmak kişiyi bilgiyi kullanma, takım çalışması gibi konularda deneyim kazandırır ve kişileri hayata hazırlar. Hackath10 olarak verdiğimiz deneyim bunlarla sınırlı değil, isterseniz kendimizi tanıtalım...

Hackath10 Olarak Biz Kimiz?

Bizler çoğunlukla liselilerden oluşan öğrencileriz. Her ay farklı bir temada olacak şekilde toplamda 10 ayda 10 hackathon düzenliyoruz. Hackathonlarımızda 1 aylık süreçte o ayın temasına göre seçilen değerli mentorlardan eğitim almanızı ve Discord sunucumuzda yeni arkadaşlıklar edinmenizi sağlıyoruz. Diğer hackathon organizasyonlarından en büyük farklarımız da bu noktalarda ortaya çıkıyor. Bizler sadece hackathon düzenlemiyoruz, sizlere eğitim veriyoruz ve kendinizi geliştirmeniz için gerekli koşulları sağlıyoruz. Söylemeden geçmeyelim, ilk 9 hackathonumuzda kazanan takımlar yani ilk 3'e giren takımlar Hackathon: Hack All Star'da yarışmaya hak kazanacak. Bu serüvene sen de ortak ol ve dünya problemlerine çözüm getir!

Hackathon Hakkında

İşleyiş
Her ayın ilk haftası kayıtları alıp takımları oluşturmak istiyoruz. Sonraki hafta boyunca takımları EducatHUB platformundaki eğitimleri açacağız. Her hafta bir mentor ile toplantı yapacağız. Ayın son Cuma gecesi 24:00’da Hackathon görevi açıklanacak ve 48 saat için de projenin EducatHUB’a yüklenmesini isteyeceğiz. EducatHUB’a yüklenen ve mentorlerin onayladığı projeler online oylamaya sunulacak ve 3 takım Hackathon All Star’a katılmaya hak kazanacak. Hackathon All Star: Hackathon All Star, 9 hackathon’un ilk 3 takımının katılmaya hak kazanacağı 5 günlük bir kamptır. 5 günlük kampın ilk 3 günü tüm hackathon mentorleri ve diğer mentorlerin katılımı ile eğitimler yapılacak. Son iki gün her takımı ürün geliştirmesi için gerekli olan malzemeler eşit olarak verilecek ve bu ürünlerle mentorlerin belirleyeceği problemi çözmek için hackathon düzenlenecek.
Değerlendirme
Hackathon değerlendirmesi online oylama ve mentorlerle yapılacak. Her hackathon değerlendirme kriterleri takımlara hackathon öncesi verilecek.
Ödül
Hackhath10’da takımlara maddi olarak bir ödül vermek istemiyoruz. Biz liseli ve ortaokul öğrencileri için en güzel ödülün Türkiye’nin en iyi öğrencileri ve mentorleri ile bir araya gelip Dünya’nın problemlerine çözüm üretirken öğrenmeleri olduğuna inanıyoruz. Bu hackatonlarda sizi arkadaşlık, sosyal sorumluluk projeler ve harika geçireceğiniz bir zaman bekliyor. 5 günlük yatılı kamp ise unutulmaz bir yaz kampı olacak. Bizce en güzel ödül budur.
Translate »