Hackathon 2: Hack Space


Salgın artık hayatımızın bir parçası haline geldi ve uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre dünyamızda geçmişte olduğu gibi gelecekte de pandemiler görülmeye devam edeceği belirtiliyor. Pandemi döneminde eve kapanmamız gerektiğinde karantina koşullarının ne kadar zor olduğunu hepimiz gördük. Fakat genelde pek farkında olmasakta insanlığın uzay araştırmalarında ön saflarda rol alan astronotlar eğitim ve görev süreleri boyunca bu koşullarda yaşıyorlar. Günümüzde bu çalışmaları yaparken teknolojinin gelişiminin faydası ile karantina koşullarının etkisini bir nebze azaltmak mümkün oluyor. Ayrıca uzay koşulları hakkındaki bilinmezler de çok az. Acaba uzaya çıkan ilk insanlar bu konuda ne düşünüyor ve ne hissediyorlardı? Belkide kendilerini devletlerinin birer askeri olarak görüp bu fedakarlığı yapmak zorunda olduklarını düşünüyorlardı. Fakat bu durum ve amaçlarda günümüzde daha farklı. Geçmiş dönemlerde akıllı yaşam arayışı daha yaygın bir düşünceyken 1957 yılında başlayan uzay yarışı günümüzde maden arayışlarına ek olarak uzayda farklı gezegenlerde yaşam bulguları arayışı ile devam ediyor. Bu hackathonda uzayı tanır ve anlarken aynı zamanda yaşam aramaya başlayacağız.

Hackathon 2: Hack Space Etkinlik Takvimi

 • 14 Kasım Mentor Buluşması

  Pınar Moore ile Canlı Eğitim.
 • 20 Kasım Mentor Buluşması

  Selçuk Topal ile Canlı Eğitim.
 • 21 Kasım Mentor Buluşması

  Ataman Aydoğdu ile Canlı Eğitim.
 • 22 Kasım Mentor Buluşması

  Tuncay Özdemir ile Canlı Eğitim.
 • 27 Kasım Mentor Buluşması

  Tansu Daylan ile Canlı Eğitim
 • 28 Kasım - 29 Kasım

  Hack Space Hackathon Süreci

Mentorlar

 

Sıkça Sorulan Sorular

Başvuru Şartları
- Ortaokul ve lise öğrencisi olmalısınız. -Yarışmaya katılım bireysel ya da takım halinde olabilir. -Takımlar en fazla altı katılımcıdan oluşabilir. -Takımınız yoksa üzülmeyin, sizin gibi takım arayan üyelerle bir araya gelip yeni bir takım kurabilir veya mevcut takımlara dahil olabilirsiniz.
Hackathon Kuralları
-Tüm ekip üyelerine, mentorlere vb. kişilere kurallara uyarak saygılı ve nezaketli davranmalısınız. -Hackathon takımları minimum 3, maximum 6 kişi olmalıdır. -Tüm ekip üyelerinin EducatHUB platforma katılması gerekiyor. -Oylama, proje yükleme, proje ilanlarının hepsi bu platform üzerinden yapılacak. -Takımlar elbette organizatörlerden, mentorlerden, buddylerden tavsiye alabilirler. -Amacımız öğrenmek ve üretmek! -Yarışmacıların bir fikirle başvurma zorunluluğu yoktur. -Eğitimlere katıldıkça, mentorleri dinledikçe yeni fikirler ortaya çıkabilir. -Tek yapmanız gereken yaratıcılığınızı özgür bırakın! -Çevrenizden kimseyi bulamadınız mı merak etmeyin yalnız değilsiniz! -EducatHUB’da mutlaka sizin gibi biriyle tanışacak ve birlikte yeni fikirler üretmeye başlayacaksınız. -Takımlar, organizatörün takdirine bağlı olarak yarışmadan diskalifiye edilebilir. Bunun nedenleri arasında, rekabet kurallarını ihlal etmek veya diğer saygı dışı davranışları ihlal edecek şekilde davranmak yer alabilir ancak bunlarla sınırlı değildir. Bunu sadece yazmış olmak için yazdık. Kimsenin kimseye saygısızlık yapacağını düşünmüyoruz.
Yarışmacılardan Ricamız
-Diğer katılımcılara saygı gösterin lütfen; -Küçük düşürücü, saldırgan, kaba ya da gizliliği veya yürürlükteki yasaları ihlal eden reklam içeriği veya siyasi ya da dini görüşleri ya da diğer ideolojileri ilgilendiren içerikte konuşmalardan sakınmak; Her türlü bulling ve mobbinge karşıyız! -Belirlenen görev ile karşılaştırıldığında açık bir şekilde konu dışında olan uygulamaları geliştirmekten kaçınmak; 48 saatlik emeğinizin boşa gitmesini istemezsiniz di’ mi! -Telif hakları, ticari markalar ya da diğer benzer hakları ihlal etmemek; Emek kutsaldır! Başkasının ürettiği bir şeyi kullanıyorsanız kaynak gösterin! İzin alınması gerekiyorsa izin alın! -Veri koruma yasalarına uymak;
Unutulmaması Gerekenler
-EducatHUB ile verilecek eğitim ve etkinlikler tamamen ücretsizdir. -Eğitim ve etkinlikler online platformlar üzerinden gerçekleştirilecektir. -Katılımcılarımıza katılım belgesi verilecektir.
Kimler başvurabilir?
-Hackath10’a başvurmak isteyen 11-18 yaş aralığındaki öğrenciler önceden birlikte başvurmak istedikleri arkadaşları ile bir takım halinde ya da bireysel olarak başvurarak başvurularının kabulünden sonra karma takımlar içine dahil edilerek süreç içerisinde aktif rol alacaklardır. -En az 3 en çok 6 kişilik gruplar halinde Hackathon başvurusu yapılabilir.
Translate »